Biblioteka zaprasza

29 listopada 2019 r., w Nowogardzie, w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego, o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż prac I Biennale plakatu ekologicznego w Szczecinie “Ochrona ssaków morskich”.

I Biennale zostało połączone z projektem realizowanym przez Klub Żeglarski KNAGA pod nazwą “Cała wstecz nie tylko dla słomek”, który jest współfinansowany przez Urząd Miejski w Nowogardzie.

wernisa_osm

Cytując kuratora wystawy I Biennale w Szczecinie realizowanego w Filharmonii Szczecińskiej – Pana Andrzeja Błażejczyka:

“Celem naszym jest podniesienie poziomu wiedzy i edukacji na temat powszechnego, rosnącego zagrożenia zanieczyszczeniami produktami cywilizacyjnymi pływającymi w akwenach morskich w ilościach miliardów ton. Dla zwierząt są to “obiekty do zjedzenia”. Doskonale wpisują się w “jadłospis” wielorybów, waleni, delfinów itp. Ich zły wpływ na środowisko ssaków morskich jest ogromny.
Wystawy te stanowić będą wizualną formę upowszechniania wiedzy o istniejących zagrożeniach ekologicznych i to wiedzy nie tylko dla młodych ludzi. Dotyczy to również osób zawodowo i geograficznie związanych z gospodarką morską. Szczecin – miasto portowe, ośrodek kultury morskiej z “własną” Akademią Morską stanowi ważne ogniwo na mapie gospodarczej Europy. A Bałtyk jest najbardziej zanieczyszczonym morzem na naszej planecie.
Cykliczność wystaw i publikowanie plakatów tematycznych znacznie podniesie poziom “zauważalności” problemów związanych z pojęciem ekologii w ogóle – a morza w szczególności. Bardzo nam zależy na studentach wchodzących w życie zawodowe, również tych nowo zatrudnianych w gospodarce morskiej – gdzie stanowić będą trzon intelektualny i techniczny. Od ich przyszłej pracy, ze zrozumieniem rosnących zagrożeń ekologicznych, zależy tak bardzo dużo…”

KNAGA kończy projekt wernisażem, na którym oprócz prac profesjonalistów, wystawione będą prace uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie.
Katarzyna Rasowska
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowogardzie
Czytelnia dla Dorosłych
Tel.: (91) 39 26 261 (wew. 38)

avatar

RJZ

Redaktor