Czwarty etap odmrażania gospodarki. Które obostrzenia nadal obowiązują?

 Kolejny etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 30 maja. Chociaż rząd znosi kolejne obostrzenia, niektóre z nich nadal funkcjonują. Jakich zasad nadal powinniśmy przestrzegać?

  • Zachowanie dystansu – nadal obowiązuje zasada utrzymania dwumetrowego dystansu między ludźmi przebywającymi w miejscach publicznych. Nie dotyczy ona osób, które opiekują się dziećmi do lat 13., osób, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym oraz osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami.
  • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych – sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach, urzędach, środkach komunikacji publicznej.
  • Restauracje w nowym reżimie sanitarnym – Nakaz noszenia osłon ust i nosa nadal obowiązuje wszędzie tam, gdzie nie da się zachować dystansu społecznego wynoszącego dwa metry – maseczka obowiązuje nadal. Noszenie maseczki obowiązuje również w restauracji lub barze, dopóki nie zajmiemy miejsca przy stoliku.
  • Do kina i opery z zachowaniem dystansu
  • Granice Polski wciąż pozostają zamknięte
  • Szkoły nadal nie pracują normalnie
  • Sport pod ścisłą kontrolą

Szczegóły na stonie https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

WAŻNE! Za niestosowanie się do nakazów i zakazów grozi kara

od 5 do 30 tysięcy złotych

Ponadto lokale gastronomiczne nadal muszą zachować odpowiednią odległość między stolikami i pamiętać o dezynfekcji stolików i rąk. Również w sklepach i innych punktach usługowo-handlowych nadal obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Więcej na https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,czwarty-etap-odmrazania-gospodarki–ktore-obostrzenia-nadal-obowiazuja-,artykul,24788641.html#granice-polski-wciaz-pozostaja-zamkniete

 Co zmieniło się, że rząd zdecydował o takich krokach?

Krzywa zachorowań bez wyraźnego szczytu i wysoka liczba aktywnych przypadków COVID-19 (w granicach 400 i nawet więcej) podpowiadają raczej coś innego.

01 20200526_170028 20200526_181752 20200526_181824

Nośmy maseczki i bądźmy bardziej zdyscyplinowani w przestrzeganiu obostrzeń!

 

avatar

RJZ

Redaktor