FAKTY I MITY NA DRODZE

Przeświadczenie, że dobra pogoda i proste drogi to większe bezpieczeństwo często jest złudne!
Policja w oparciu o dane statystyczne obala te mity.

„Proste odcinki drogi „prowokują” kierowców, nie zawsze zważających na ograniczenia, do zwiększania prędkości z jednoczesnym zmniejszeniem skupienia na drodze. Takie połączenie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku. Dodatkowym czynnikiem, negatywnie wpływającym na bezpieczeństwo, w szczególności na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych jest możliwość wyprzedzania innych pojazdów – uważanego powszechnie za najbardziej niebezpieczny wśród manewrów w ruchu drogowym.

Schowek01

Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 3800 miało miejsce na prostych odcinkach dróg. Biorąc pod uwagę geometrię drogi stanowi to prawie 80% wszystkich zdarzeń. To właśnie proste odcinki dróg cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. W poprzednie wakacje w tym z pozoru bezpiecznym miejscu zginęło 406 osób, gdzie w wypadkach na zakrętach dróg, uważanych za bardziej niebezpieczne, śmierć poniosło 129 uczestników ruchu drogowego.

W województwie zachodniopomorskim w minionym tygodniu doszło do jednego wypadku śmiertelnego, w którym zginęła jedna osoba.

Bilans wakacyjny do tej pory zawiera dwa wypadki śmiertelne, w których zginęły dwie osoby. W obu przypadkach do zdarzeń doszło w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, mimo korzystnej aury.

Pamiętajmy, że kierowca jest zobowiązany do jechania z taką prędkością na jaką w danej sytuacji pozwalają: trasa, warunki na niej panujące oraz umiejętności kierowcy. Nawet jeżeli przepisy pozwalają na szybszą jazdę, wymienione wcześniejszej punkty są konieczne do zachowania bezpieczeństwa na drodze. (BRD KGP)”

MIT: DOBRA POGODA SPRZYJA BEZPIECZEŃSTWU NA DRODZE?

FAKT: NADMIERNA PRĘDKOŚĆ TO GŁÓWNA PRZYCZYNA TRAGEDII NA DRODZE

 Źródło: http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/26635,Bezpieczne-wakacje-fakty-i-mity-na-drodze.html

avatar

RJZ

Redaktor