Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”

Ponad 130 filmów z różnych krańców świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który rozpocznie się w Nowogardzie 17 maja. 38 najlepszych obrazów będzie walczyć o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Grand Prix festiwalu. Na ekranie wyświetlone zostaną produkcje m.in. z Australii, Francji, Kanady, Chile, Polski i Finlandii.

0001

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja.

W weekend przed oficjalnym otwarciem festiwalu – 12 i 13 maja – w Nowogardzkim Domu Kultury publiczność będzie miała szansę zobaczyć wybrane obrazy filmowe, które zdobyły nagrody podczas ostatniej edycji Ekofilmu. W sobotę zaprezentowane zostaną: „Woods” – zdobywca Grand Prix, w reżyserii litewskiego twórcy – Ignasa Meilunasa, „Choice” Macieja Puczyńskiego traktujący o wolności i życiu człowieka w symbiozie z naturą, oraz „Koniec spania” – impresja Ryszarda Ferenca ukazująca relacje między owadami żyjącymi w jednym środowisku. Niedziela upłynie pod znakiem troski o pszczoły, których aktualna sytuacja przedstawiona zostanie poprzez film Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”.

Ekofilm to również wydarzenia w przedszkolach i szkołach, które – tradycyjnie już – biorą udział w ekologicznym Współzawodnictwie Placówek Oświatowych. Przedsięwzięcia organizowane w ramach eko-akcji mają różnorodny charakter: od turniejów sportowych i konkursów literackich, poprzez fotograficzne, plastyczne, językowe – do tych związanych z wiedzą o środowisku. Odbywają się również apele, wycieczki i eko-lekcje. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy organizowane przez Nadleśnictwo Nowogard oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tak właśnie wygląda maj w Nowogardzie – nawet najmłodsi nie są zieloni w temacie ekologii, ich umiejętności i wiedza są wciąż poszerzane – w trosce o Naturę, wspólne dobro.

Osiem dni festiwalu, wypełnionych będzie projekcjami 38 najlepszych filmów o tematyce ekologicznej z różnych zakątków świata. Pojawią się opowieści m.in. z Australii, Turcji, Argentyny, Kanady, Francji, Chile, Rumunii , USA a także produkcje polskich twórców. Historie te przybiorą różne formy: dokumentalne i fabularyzowane, będzie miejsce na przepiękne zdjęcia z przyrodniczych planów, a także animacje. W dniach od 17 do 19 maja zaprezentowane zostaną wszystkie filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, które przeszły oficjalną selekcję:

 • Lasy trójmiejskie reż. Tadeusz Baraniecki 18:01 Polska,

 • Zostaw Ją! reż. Rudolf Robak 28:08 Polska,

 • 12 Miesięcy Słońca reż. Michał Barański 12:56 Polska,

 • Aghanashini reż. Ashwini Kumar Bhat 41: 17 Indie,

 • Pomorskie Mokradła reż. Andrzej Mielczarek 28:00 Polska,

 • Blue tomorrow reż. Numan Ayaz 14:53 Turcja,

 • Być eko. Zielone lekcje reż. Monika Grzybowska 20:28 Polska,

 • Change reż. Isaac Kerlow 5:15 Meksyk,

 • Flying with the Crow reż. Hieronim Januszyk 8:04 Polska,

 • Charles the Tree reż. Morgan Miller 5:36 USA,

 • Keeper of the Creek reż. Dan Goldes 5:37 USA,

 • The Reindeer belong to the Wind reż. Päivi Kapiainen-Heiskanen 39:00 Finlandia,

 • Where are the Stars? reż. Muhammad Asif Islam 3:29 USA,

 • Zenek i wilk reż. Aleksandra Rek 12:00 Polska,

 • Nature of Brasov reż. Cosmin Dumitrache 25:16 Rumunia,

 • Teddy Roosevelt and fracking reż. Pamela Falkenberg 29:59 USA,

 • The Wormwood Star reż. Adelina Borets 14:22 Polska,

 • La Boquilla, My Paradise reż. Daniel Holguin 20:00 USA,

 • Lullaby for A Mother And Child reż. Emma Lorie 7:29 Australia,

 • The fight for the Arctic reż. Andreas Ewels 26:20 Niemcy,

 • Marked reż. Jovan Dopudj 10:47 Serbia,

 • Once upon a time – The savannah reż. Robert Henno 26:26 Belgia,

 • Timbo reż. Fifth Season 8:53 Wielka Brytania,

 • Poznaj swoich sąsiadów reż. Michał Madziara 5:51 Polska,

 • The ashes of water reż. Antonia Perello 16:38 Wielka Brytania,

 • Z nurtem życia reż. Krzysztof Sarapata, Tomasz Kotaś 52:04 Polska,

 • Trzask reż. Karina Gomółka 2:02 Polska,

 • Meet Peter reż. Gemma Duncan 14:14 Nowa Zelandia,

 • Movements reż. Daniela Uhrova 42:00 Czechy,

 • Last remains reż. Pierre-Yves Touzot 13:21 Francja,

 • Dogbin reż. Atoosa Ghaffari 5:30 Iran,

 • The Autumn of the Ceibo Tree reż. Kino Rebelde 9:14 Hiszpania,

 • Kamchatka Bears. Life Begins reż. Ekaterina Rusakovich 52:35 Rosja,

 • Shinrin- Yoku (forest bathing) reż. Jim Wilmer 6:05 USA,

 • Skąd i dokąd reż. Marcin Wołkowicz 28:59 Polska,

 • The Big City reż. Evan Luchkow 7:00 Kanada,

 • Overnight Rebirth reż. Pierre-Yves Touzot 20:04 Francja,

 • Nielot duży reż. Nadia Szymańska 6:26 Polska.

 

Filmy oceni jury, w składzie: Marek Piotrowicz – reżyser, scenarzysta i operator filmów przyrodniczych z 25-letnim doświadczeniem, filmem „Księga” w 2010 wywalczył Grand Prix Ekofilmu, Mateusz Żegliński – producent filmowy tworzący obrazy na pograniczu dokumentu i fabuły, laureat konkursów i festiwali, stypendysta m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sobala – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Krzysztof Kuźnicki – filmowiec, prezes Stowarzyszenia Kamera, autor „Lastadia Story” (2017), „Artkadiusz” (2016), czy „Mój pierwszy raz” (2016), oraz Grzegorz Fedorowski - związany z Redakcją Literacką i Artystyczną Polskiego Radia i oddziałem szczecińskim Telewizji Polskiej, twórca filmów dokumentalnych, reportaży i programów publicystycznych, autor telewizyjnych cykli programowych – m.in. „Pomerania Ethnica”, „Burze w Kulturze”, „Pomniki Naszych Czasów” i „Klub Młodych Dokumentalistów”.

Zdobywca Grand Prix otrzyma puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nagrody dla zwycięskich filmów ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Nowogard, Celowy Związek Gmin R-XXI, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Otwarte pokazy filmów nagrodzonych podczas XV Ogólnopolskiego i XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” zaplanowane są na niedzielę, 20 maja.

W piątek i sobotę odbędą się dodatkowe pokazy filmów pozakonkursowych. Pierwszy to Królestwo” - niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką, drugi Czerwony żółw” to piękna i cicha animacja, opowiadająca historię rozbitka, który odkrywa tajemnice magicznej wyspy. Kolejne dni – od 21 do 24 maja – poświęcone są dzieciom i młodzieży z przedszkoli i szkół, które zobaczą zwycięskie produkcje i zostaną wprowadzone w meandry ekologii i filmoznawstwa.

Przez cały okres trwania Ekofilmu, w foyer NDK, prezentowana będzie wystawa „Żywioły” Marzeny MarcinkiewiczArtystka od lat związana jest z Nowogardzkim Domem Kultury, a od dzieciństwa z fotografią. Jej prace to nostalgiczny reportaż przemijania, zamykający w kadrach życie, przyrodę, zachody słońca. Każdy najdrobniejszy szczegół – listowie na wietrze, czy chropowatość kory drzew – przywołuje emocje i pozwala na chwilę bliskości z naturą. „Żywioły” będzie można podziwiać do 6 czerwca 2018 r.

001

Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 – 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawują: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w SzczecinieZakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGeneratorRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w SzczecinieCelowy Związek Gmin R-XXINadleśnictwo NowogardLiga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Szczecindwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”portal Ekologia.plportal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”Fundacja 4PressMediaportal informacyjny wNowogardzie.plGazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

* na uroczyste rozpoczęcie i galę wręczenia nagród obowiązują zaproszenia imienne

Jola Macyra NDK

avatar

RJZ

Redaktor