Największy teleskop astronomiczny w ZSO

Dnia 28 kwietnia 2014 o godz. 18.30 przyjechał do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie największy amatorski teleskop astronomiczny w Polsce SOWA. Teleskop ten to 600 mm Newton o ogniskowej 3 m!!! Teleskop ten pojawił się w Nowogardzie dzięki p. Szymonowi Grygowskiemu, który nawiązał kontakt z prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Szczecinie panem Tadeuszem Smelą.

O godzinie 19:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w sali K1 rozpoczął się wykład z astronomii dotyczący ewolucji gwiazd na którym pojawili się uczniowie zarówno gimnazjum jak i liceum. W spotkaniu wziął udział również dyrektor ZSO pan Leszek Becela. O godz. 21:00 po zajęciach teoretycznych udaliśmy się na miejsce obserwacji. Warunki atmosferyczne były tej nocy wyśmienite. Oczywiście w obserwacjach brał również udział szkolny teleskop Sky Watcher o średnicy zwierciadła 150 mm i ogniskowej 750 mm. Oba teleskopy to teleskopy, które stworzone są do obserwacji obiektów głębokiego nieba (DeepSky) takich jak mgławice, galaktyki czy gromady kuliste ale obrazy planet też potrafią zapierać dech w piersi obserwatora.

Teleskop SOWA jest tak duży, że do rozstawienia potrzebne są co najmniej 2 osoby, a masa całego urządzenia to 73 więc na pewno nie jest teleskop balkonowy. Teleskop jest tak wysoki, iż do obserwacji obiektów w zenicie potrzebna była specjalna drabina. Pan Tadeusz kierował teleskop przede wszystkim na DS-y, a więc cieszyliśmy wzrok mgławicami i gromadami kulistymi. Pierwszy raz tej nocy obserwowaliśmy Saturna.

Zarówna na Sowie jak i teleskopie szkolnym widoczne były pierścienie Saturna i jego księżyce. Oczywiście tej nocy obserwowaliśmy Jowisza, który na Sowie ukazał słynną ciemną plamę oraz Marsa. Zmęczeni i głodni ale szczęśliwi zakończyliśmy obserwacje astronomiczne o godz. 23:50. Mamy nadzieje, że nasza współpraca z PTMA Szczecin będzie dalej kwitła.

Tagi: ,
avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl