NOC BIBLIOTEK

Nasza biblioteka wzięła udział w niezwykle ciekawej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem „Rzeczpospoczyta”.

Dla blisko 40 osobowej grupy dzieci zorganizowane zostały różne atrakcje promujące bibliotekę jako miejsce przyjazne i otwarte. 8 czerwca uczestnicy akcji obejrzeli film przygodowy pt. „TARAPATY”. Następnego dnia do godz. 22:00 odbyły się nocne poszukiwania zakładek z latarkami na terenie biblioteki. W trakcie poszukiwań uczestnicy mieli do wykonania różne zaskakujące zadania, m.in. ułożenie domina z książek, pełną śmiechu była zabawa ze skrzynią tajemnic, a teatrzyk cieni wprowadził dzieci w mroczny nastrój. Sporym zainteresowaniem okazało się zrobienie sobie selfie w gabinecie Dyrektora Biblioteki. Pomimo późnej wieczorowej pory dzieci wykazywały dużo i bardzo dużo energii!
Tegoroczna Noc Bibliotek była niezwykła również dla dorosłych. Po raz pierwszy mieli oni okazję uczestniczyć w tej ogólnopolskiej akcji w naszej bibliotece.
Pierwszym punktem programu był pokaz malarski artysty malującego ustami – Pana Mariusza Mączki. Jest on zrzeszony w wydawnictwie AMUN, które jest jedną z 46 placówek na świecie zajmujących się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami i stopą.
Po opowiedzeniu kilku słów na swój temat Pan Mariusz przystąpił do pokazu malarskiego. W pokazie uczestniczyły również dzieci. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się jak z minuty na minutę obraz staje się barwniejszy i pełen szczegółów. Po pokazie goście chętnie zadawali pytania artyście.
Następnym punktem programu było wspólne czytanie pracowników biblioteki i uczestników nocy bibliotek. Niespodzianką, którą przygotowali pracownicy była próba przeczytania łamańców językowych. Na zachętę jako pierwsza wystąpiła Pani Elżbieta Kwiatkowska – pracownik wypożyczalni dla dorosłych. Przeczytała niełatwy tekst, który wprowadził czytelników w śmiech i dobry humor. Zachęciła do spróbowania swoich sił pozostałych uczestników. Trwało również losowanie tekstów sprawdzających dykcję naszych gości np. „Gżegżółka grzała grzańca, gdy grzmiący grzmiot gromko grzmiał grożąc grzesznikom”. W tym samym czasie Pan Maciej Korpuliński (aktor grający w spektaklu Maciej K.) opowiedział o wystawie fotografii artystycznej fotografa z Goleniowa – Radosława Kwasta. Naprawdę warto było zobaczyć te wspaniałe zdjęcia!
Po językowej corridzie przyszedł czas na spektakl taneczny pt. „Maciej K.”. Maciej K. to historia, której bohaterem jest osoba chora psychicznie. Jest to opowieść chorego na organiczne zaburzenia osobowości, dla którego sztuka jest oddechem normalności a taniec odskocznią i azylem wolności. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Lubka, który również występuje z Maćkiem w spektaklu. Widzowie z niezwykłym zainteresowaniem oglądali występ aktorów. Po zakończeniu występu publiczność nie mogła przestać bić braw oddając szacunek i podziw aktorom. Wielu z nich popłynęły łzy dając upust emocjom.
Zwieńczeniem akcji Nocy Bibliotek było pamiątkowe zdjęcie z aktorami spektaklu, pracownikami oraz uczestnikami przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wieczoru. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji już za rok!

1 2 3 4 5 6

Katarzyna Rasowska

 

avatar

RJZ

Redaktor