OBOWIĄZKOWE ODBLASKI DLA PIESZYCH!

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 roku zmieniły się przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące pieszych. Nowelizacja przepisów nakłada na pieszych poruszających się po zmierzchu jezdną lub poboczem poza obszarem zabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Niestosowanie się do nowego przepisu może skutkować mandatem karnym od do 100 złotych.

odblaski
Policjanci przypominają na różnych spotkaniach, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Warto pamiętać, że nawet niewielki element odblaskowy powoduje poprawienie widoczności pieszego. Bardzo dobrze sprawdza się opaska, lub kurtka z naszytym elementem odblaskowym. Oczywiście, najlepsza jest kamizelka!

Policjanci goleniowskiej drogówki wraz z przedstawicielem firmy Budimex (budującej drogę S6 na odcinku Goleniów-Nowogard) byli w Szkole Podstawowej w Białuniu. Po zajęciach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wszystkim dzieciom zostały wręczone opaski odblaskowe, ufundowane przez firmę Budimex.

Z analiz wynika, że po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów.
Pamiętajmy, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, więc…

avatar

RJZ

Redaktor