Podsumowanie tygodnia bibliotek (8–15 maja) 2017 „Biblioteka – oczywiście!”

Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie zaczął się 8 maja od spotkania z przedstawicielami Urzędu Miejskiego: zastępcą Burmistrza Krzysztofem Kolibskim oraz skarbnikiem Marcinem Marchewką, którzy w imieniu swoim oraz Burmistrza Roberta Czapli złożyli wszystkim pracownikom biblioteki życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.

Tego dnia gościliśmy też w bibliotece poetkę, tancerkę i autorkę scenariuszy teatralnych – Elżbietę Bednarczyk. Pani Elżbieta jest też autorką książek dla dzieci i dorosłych. Na co dzień mieszka w Australii. W spotkaniach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2 i 3. Nasz gość przekazał dzieciom ważne wartości oraz wzory dobrego postępowania. Pisarka pokazała również życie codzienne ludzi mieszkających w Australii. Starsze dzieci miały okazję posłuchać poezji Pani E. Bednarczyk przy nastrojowej muzyce. Łącznie w spotkaniach wzięło udział ponad sto dzieci. Po zakończeniu spotkania dzieci mogły kupić książki p. Bednarczyk.

9 maja odwiedził naszą placówkę Teatr Duet z bajką „Doktor Dzięcioł” – zabawną, pouczającą historią o pracy lekarza, która uczy wrażliwości na cudzą krzywdę. Miłym akcentem były wspólne tańce dzieci i aktorów. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 oraz dzieci wraz z opiekunami uczestniczące w „Poranku malucha” – razem około 50 osób. W tym dniu odwiedziły nas również dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 biorąc udział w lekcji bibliotecznej „Spotkanie z książką”. Najpierw wysłuchały wiersza Ludwika Wiszniewskiego pt. „Bocian i żaby” oraz Beaty Kołodziej pt. „Boćkowe kłopoty”. Następnie wspólnym zadaniem wszystkich dzieci było stworzenie postaci bociana z wycinanek na dużym plakacie. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 20 dzieci.

Środa (10 maja) to dzień poświęcony „Książce moich marzeń” – warsztaty z autorką książek dla dzieci i dorosłych Moniką Sawicką. Udział w zajęciach wzięły dzieci klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Strzelewie i Błotnie. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie stworzenie własnej pracy pt. „Książka moich marzeń”. Do dyspozycji mieli materiały plastyczne, czasopisma przyrodnicze, kulinarne, sportowe, motoryzacyjne. Po zajęciach była możliwość zakupu książek autorki. O godz. 16:00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs plastyczny Nowogard w oczach dziecka „Nowogard – moja mała ojczyzna”. Poza nagrodami głównymi, sześcioro dzieci otrzymało wyróżnienie Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zostały im wręczone nagrody książkowe.

W tym samym dniu odbyło się również pierwsze z dwóch spotkań dla dorosłych pt. „Rzecz o tolerancji… Ciemne interesy czyli zdarzenia, które spowodowały XVI-wieczną reformację.” Prowadzącym prelekcję był profesor Zdzisław Ples – psycholog. Prelegent z zafascynowaniem i poczuciem humoru opowiadał o ówczesnej historii, zmieniających się poglądach i ideach. W dwudniowych warsztatach (10 – 11 maja) wzięło udział 60 osób.

11 maj to otwarcie wystawy pt. „Pieniądze Polski i świata” organizowanej przez Bibliotekę, Koło Numizmatyczne oraz Klub Kolekcjonera w Nowogardzie. Otwarcie wystawy odbyło się o godz. 17:00. Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla, Henryk Wieczorek z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Rafał Łabusiewicz – Szczeciński Klub Kolekcjonera, Aneta Drążewska – Dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury oraz inni przedstawiciele lokalnych władz. Otwarcie wystawy poprowadził prezes Koła Numizmatycznego w Nowogardzie – Pan Tadeusz Łukaszewicz wraz z dyrektor biblioteki Anetą Wysoszyńską. Wystawę można oglądać w bibliotece do 30 maja.

12 maja gościliśmy Pana Tytusa Gudzowskiego, który również podjął temat tolerancji, ale w ujęciu współczesnym. W swojej prelekcji pt. „Pułapki umysłu – kiedy czarne jest białe, czyli rzecz o tolerancji” zwracał uwagę na sposób traktowania drugiego człowieka przez pryzmat wiary, poglądów, koloru skóry czy niepełnosprawności. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Nowogardzie wraz z opiekunkami – Agnieszką Czyżak oraz Anną Ochocką. W sumie w dwóch spotkaniach wzięło udział ponad pięćdziesięciu uczniów.

Przez cały tydzień w holu biblioteki była przeprowadzana anonimowa ankieta, w której czytelnicy mogli wyrazić swoje zdanie na temat naszej instytucji, propozycji nowych spotkań i swoich pomysłów. Dostępne były również wystawy „Nowogardzianie 1945-2017” oraz „Nowogard dawniej”. Do końca maja dostępne będą wystawy prac plastycznych dzieci z konkursu „Nowogard – moja mała ojczyzna” oraz „Niezapominajka w oczach dziecka”.

1-spotkanie 2-teatr_duet 3-ojczyzna 4-warsztaty 5-zprof_z 6-pieniadze 7-pulapki 8-o_tolerancji

Serdecznie zapraszamy.

avatar

RJZ

Redaktor