PRZYPOMINAJKI DROGOWE

Wiosna/lato to okres wzmożonej aktywności jednośladów w tym motorowerów. Chcesz być dobrym kierującym? Świadomym i bezpiecznym użytkownikiem drogi? Policjanci z goleniowskiej drogówki przypominają o podstawowych zasadach obowiązujących motorowerzystów.

Schowek01

  • Motorowerem określa się dwu lub trójkołowy pojazd, który zaopatrzony jest w silnik spalinowy o pojemności skokowej która nie może przekroczyć 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW. Prędkość jazdy takiego pojazdu jest konstrukcyjnie ograniczona do 45 km/h.
  • UPRAWNIENIA: do kierowania motorowerem wymagane jest posiadanie co najmniej prawa jazdy kat. AM i ukończenie 14 lat.

*Jeśli miałeś ukończone 18 lat przed datą 19 stycznia 2013 r., możesz kierować takim pojazdem nie posiadając dokumentu stwierdzającego uprawnienie do jego kierowania. Ale PAMIĘTAJ: nie zwalnia Cię to od przestrzegania: „ZASAD BEZPIECZEŃSTWA” określonych w „kodeksie drogowym”.

  • BADANIE TECHNICZNE MOTOROWERU: popularnie zwane „przeglądem” musi mieć także motorower. Kiedyś w dowodzie rejestracyjnym widniał napis „BEZTERMINOWO” i taki pojazd nie był widziany nigdy przez diagnostę. W 2009 r. przepisy uległy zmianie i od tamtej pory właściciel motoroweru jest obowiązany przedstawić go do badania technicznego. Badanie techniczne przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.
  • Motorowerem nie możesz się poruszać po autostradach i drogach ekspresowych!
  • W strefie zamieszkania nie przekraczaj prędkości 20 km/h!
  • Nie wyprzedzaj innego pojazdu nawet ROWERU na i bezpośrednio przed przejściem dla pieszych! Ustępuj pieszym pierwszeństwa na przejściu dla pieszych!
  • Pamiętaj! CHODNIK to ta część drogi przeznaczona do ruchu pieszych A NIE POJAZDÓW, więc nigdy nie poruszaj się po chodniku!
  • Kierując motorowerem ma obowiązek używać w czasie jazdy kasku ochronnego, który odpowiada właściwym warunkom technicznym. To samo dotyczy pasażera, którego przewozisz motorowerem.
  • Kierującemu motorowerem ZABRANIA SIĘ kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • Kierując motorowerem powinien zakładać kamizelkę odblaskową – nie jest to obowiązek, ale DOBRA RADA, pozwala to zauważyć kierującego motorowerem innym uczestnikom ruchu drogowego przede wszystkim kierującym samochodem osobowym, ciężarowym, motorowerem lub motocyklem;

(…)

Pamiętaj, że ponadto MOTOROWER powinien być wyposażony w:

(…)

Poziom hałasu zewnętrznego, mierzony podczas postoju motoroweru z odległości 0,5 m, nie może  przekraczać 90 dB (A).

(…)

kom. Agnieszka Pijanka

 

Więcej… http://goleniow.policja.gov.pl/zgl/aktual/aktu/33758,PRZYPOMINAJKI-DROGOWE.html

avatar

RJZ

Redaktor