Ptaki na osiedlach i przy szkołach

Zwiększająca się liczba ptaków w mieści budzi wiele obaw. Wielu z nas mówi o ptakach przyjaźnie i systematycznie je dokarmia. Jednak pewne zjawiska są zastanawiające.
Np. dzisiaj (26 stycznia) przy SP 2 był wielki zlot ptaków. Czy jest to obojętne dla dzieci i ich rodziców, dla nas wszystkich? Co zostawiły te ptaki na łączce?
Ptaki są nosicielami wirusów bakterii, grzybów i pasożytów. Są choroby odzwierzęce zakaźne i pasożytnicze, którymi człowiek może się zarazić od chorych ptaków lub zwierząt, które same niekoniecznie chorują. Robaczyce stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia innych zwierząt i człowieka.

Szczególnie narażone są małe dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie radzi sobie z inwazją, zwłaszcza, że dzieci nie potrafią dostatecznie dbać o higienę. Szacuje się, że każdego roku tysiące dzieci ulega zarażeniu endoparazytami, a kilka procent ma poważne kłopoty ze wzrokiem (do utraty włącznie) w następstwie migracji stadiów larwalnych.

Pasożyty – nie tylko niepokoją ptaki, ale również mogą być nosicielami wielu chorób. Na gołębiach żerują takie pasożyty, jak kleszcze, ptaszyńce odżywiające się krwią swoich właścicieli, świerzbowce odżywiające się naskórkiem, pasożytujące w piórach i brodawkach skórnych. Również pluskwiaki i pchły wypijające krew są groźne, szczególnie dla pisklaków, które na skutek utraty krwi mogą zapadać na anemię. Kleszcze, pluskwy i pchły mogą także atakować człowieka i inne zwierzęta, mogą także przenosić zarazki cholery. Z pasożytów skórnych świerzbowce wywołują stany zapalne skóry.

Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) zwraca uwagę na zagrożenia i szkody powodowane przez szkodniki (ptaki) – fakty:
1. Szkody ekonomiczne związane ze zjadaniem i zanieczyszczaniem żywności, zanieczyszczaniem budynków:
• 20 gołębi zjada tyle, ile 1 człowiek
• 1 gołąb zanieczyszcza 10 razy tyle żywności, ile zjada
Odchody ptasie mają odczyn kwaśny i działają niszcząco na elewacje budynków. Remonty, jakie musi przeprowadzać administrator budynku lub właściciela są znaczące.
2. Znaczenie epidemiologiczne:
• Boimy się ptasiej grypy!
• gniazda ptasie są wylęgarnią dla ok.. 40 gatunków owadów i roztoczy
• pasożyty zewnętrzne ptaków (np. Argas reflexus) mogą atakować ludzi, przenosić patogenne mikroorganizmy

Co robić?
W ochronie przed ptakami bardzo ważne jest dbanie o poprawę warunków sanitarnych i porządek na terenie otaczającym budynek.
Należy ograniczyć ptakom dostęp do pokarmu i wody, poprzez sprzątanie z placów surowców produkcyjnych, produktów oraz likwidację zastoin wodnych m.in. kałuż.

Pamiętajmy, że ptaki to „trudni przeciwnicy” nie ma skutecznego sposobu, który pozwoliłby na pozbycie się tych intruzów z danego miejsca raz na zawsze. Zwierzęta te, jeśli upodobają sobie konkretny teren będą z uporem do niego wracały. Zwłaszcza wtedy jeśli są dokarmiane duże ptaki!

Źródła:
1- http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/Departament%20Higieny%20%C5%9Arodowiska/Wydzia%C5%82%20ds%20Nadzoru%20Sanitarnego/Aleksandra%20Gliniewicz%20-%20Ptaki%20jako%20szkodniki_%20Ochrona%20obiekt%C3%B3w%20przed%20ptakami.pdf>http://www.gis.gov.pl
2- http://www.ptaksystem.pl/?zagrozenia4>http://www.ptaksystem.pl/

avatar

RJZ

Redaktor