Spotkanie autorskie

We wtorek 30 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie, odbyło się spotkanie autorskie z Panem Piotrem Słomskim. Tematem spotkania była książka zatytułowana „Do zobaczenia, kasztanku!”.

Na początku spotkania Dyrektor MBP – Pani Aneta Wysoszyńska przywitała przybyłych gości. Wśród zgromadzonych znaleźli się Burmistrz Nowogardu – Pan Robert Czapla oraz nowogardzcy Sybiracy.
Następnie autor opowiedział historię powstania książki, która zaczęła się już 7 lat temu. Jak sam wspomniał na początku miał być to cykl wywiadów przeprowadzanych z nowogardzkimi Sybirakami. Inicjatorką całego przedsięwzięcia była mama Pana Piotra. Punktem wyjścia były losy rodzinny autora.
Podczas pracy nad książką liczba jej bohaterów cały czas rosła. Poza nowogardzkimi Sybirakami, w książce przedstawione są również losy Sybiraków z Gryfina, Stargardu, Szczecina oraz Pani doktor Helena Rodziewicz mieszkająca w Kamieniu Pomorskim, której fotografia znajduje się na okładce.
Także tytuł jest cytatem słów Pani Heleny. „Do zobaczenia, kasztanku” – słowa które wypowiedziała mała dziewczynka na pożegnanie do konika.
Pan Piotr w swojej książce przedstawił realny obraz deportacji. Mówił również o tym jak ważna jest nadzieja. Dla deportowanych była ona promykiem, dzięki któremu mieli siłę do walki. Twórca poruszył również temat wolności. My młode pokolenie zbyt szybko się do niej przyzwyczailiśmy, dla nas jest ona czymś „normalnym”, to nasza codzienność. Musimy jednak pamiętać, w jaki sposób i jakim kosztem ją otrzymaliśmy, być za to wdzięczni i o tym pamiętać.
Następnym puntem spotkania były rozmowy z twórcą. Głos zabrali zebrani Sybiracy.

2018 10 30 5194 Słomski Piotr 2018 10 30 5228 Słomski Piotr 2018 10 30 5236 Słomski Piotr

Na zakończenie pani Dyrektor MBP wręczyła na ręce Pana Piotra symboliczny bukiet kwiatów, natomiast zebrani goście mogli napić się gorącej kawy, herbaty oraz poczęstować się przygotowanymi słodkościami.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowogardzie

avatar

RJZ

Redaktor