Spotkanie z okazji Dni Krwiodawstwa

20 listopada 2021 r., w Nowogardzie, w Pizzerii Neptun, z okazji Dni Krwiodawstwa odbyło się uroczyste spotkanie nowogardzkiego Klubu HDK.

 

P1430497 P1430498 P1430501

Po hymnie PCK i powitaniu gości w osobach: dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża – Joanna Łaskarzewska, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie – Grzegorz Szymański, burmistrz Nowogardu – Robert Czapla, wójt gminy Osina – Krzysztof Szwedo oraz przedsiębiorcy… odbyło się odznaczenie tych, którzy zasłużyli na wyróżnienie.

Odznaką Honorową PCK III stopnia
Tomasz Sobiech – Gryfice

Odznaką Honorową PCK IV stopnia
Barbara Kożybska-Leszczyńska – Nowogard

Medalem HDK Zasłużony dla zdrowia narodu:
Marian Załuski
Krzysztof Nowak
Henryk Nowak
Andrzej Grzegolec
Zbigniew Komorowski (pośmiertnie)
Janusz Zdunkiewicz – G-ce
Grzegorz Fedorczuk – G-ce
Marcin Bartosiak – G-ce

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi
Joanna Świderska

Podziękowania na desce

przedstawicielka Nadleśnictwa Nowogard – Zofia Przybyszewska, wójt Osiny – Krzysztof Szwedo, przedsiębiorca – Jan Bąk, burmistrz Nowogardu – Robert Czapla, radny Województwa Zachodniopomorskiego - Adam Fedeńczak, przedsiębiorca – Leszek Cedro, przedsiębiorca – Józef Szymczak, przedsiębiorca – Danuta Nowak i przedsiębiorca – Elżbieta Kurkowska

Kubek z imieniem

dyrektor ZOO PCK – Joanna Łaskarzewska,

prezes ZOO PCK – Grzegorz Szymański.

P1430507 P1430508 P1430509 P1430510 P1430514 P1430516 P1430521 P1430528 P1430532 P1430534 P1430540 P1430542

Po przytoczeniu swojego motto: Pomagać i starać się, aby ta pomoc przynosiła skutki. Prezes Zdzisław Szmit przytoczył ważne dane liczbowe związane z oddawaniem krwi w kraju i w Nowogardzie oraz zarecytował tekst pt.: „HONOROWE KRWIODAWSTWO”.

P1430553

Dyrektor ZOO PCK, Joanna Łaskarzewska przekazała serdeczne podziękowania za dzielenie się najcenniejszym lekiem i w imieniu dzieciaków z dużymi problemami, z dysfunkcjami za wspieranie ich i ich rodzin. Wszystkim krwiodawcom złożyła życzenia wszystkiego najlepszego, a zdrowia przede wszystkim.

Prezes ZOO PCK, Grzegorz Szymański powiedział, że współpraca z nowogardzkim klubem HDK bardzo dobrze się układa za co serdecznie podziękował, podkreślając fakt 47 letniego(!) prezesowania Zdzisława Szmita. Następnie była chwila dla ducha w postaci pięknego, nostalgicznego utworu „Nie zamykaj się…”.

Burmistrz Robert Czapla, po odczytaniu listu przekazanego przez radnego Sejmiku Wojewódzkiego – Adama Fedeńczaka, powiedział o honorowych krwiodawcach, że są bohaterami dnia codziennego i podziękował obecnym dawcom za bezcenny dar, przekazywany osobom go potrzebującym.

- „Oddawana przez Was krew wielu osobom ratuje zdrowie i życie, to jest fantastyczne. Robicie to spontanicznie, z głębi serca i bezinteresownie, w pędzącym, zdominowanym przez pieniądz świecie widzicie drugiego człowieka i za to właśnie chciałbym Państwu podziękować - powiedział R. Czapla.
Burmistrz zwrócił się także do władz regionalnego oddziału PCK o to, by podjąć działania mające na celu utworzenie w nowogardzkim szpitalu stałego punktu poboru krwi, uzasadniając to możliwościami w Nowogardzie.

Zdrowia, optymizmu, dużo radości na co dzień i dalej tego dobrego patrzenia na drugiego człowieka. Wy macie to w sercu, wy macie to we krwi! … Przekazał na ręce prezesa list dziękczynny i gratulacyjny oraz kalendarze na rok 2022 z życzeniami… żeby każdy dzień, na każdej karcie tego kalendarza był powodem do zadowolenia, do satysfakcji, był powodem do radości…

Wójt Osiny powspominał o działaniach prezesa Zdzisława i złożył najlepsze życzenia. Przychylił się do apelu burmistrza Czapli dotyczącego utworzenie w nowogardzkim szpitalu stałego punktu poboru krwi.

P1430559 P1430568 P1430570 P1430573 P1430579 P1430586

Prezes Grzegorz Szymański wyjaśniał, że trudno będzie uzyskać wsparcie finansowe dla tego pomysłu. Natomiast, postara się o to, aby w Nowogardzie, w miare potrzeb, częściej pojawiał się mobilny punkt krwiodawstwa.

P1430593

Prezes nowogardzkiego klubu HDK, Zdzisław Szmit jest zdania, że jeśli krwiodawca musi przyjść na określony dzień, co nie zawsze pasuje, to mamy problem z ilością pobranej krwi. Przytoczone wyliczenia są dobitnym dowodem na to.

Na zakończenie prezes zaprosił na symboliczny poczęstunek.

avatar

RJZ

Redaktor