Uczniowie II LO z wizytą w Elektrowni Dolna Odra

W ramach projektu ARISS, projektu poszerzającego wiedzę uczniów z takich dziedzin jak: fizyka, elektronika, astronomia, informatyka i geografia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim udali się na jednodniową wycieczkę do największej elektrowni w naszym województwie. Celem wizyty było poznanie pełnego procesu technologicznego powstawania prądu elektrycznego, począwszy od składowisk węgla kamiennego a skończywszy na transformatorach generujących napięcie rzędu 400 kV.

Uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się pracy takich urządzeń jak: młyny węglowe, kondensatory pary wodnej, turbiny parowe, generatory prądu czy transformatory wielkiej mocy. Elektrownia Dolna Odra oprócz produkcji prądu elektrycznego wytwarza również energię w postaci ciepła, zaopatrując w nie m. in. Gryfino. Uczniowie zostali również poinformowani o niebezpieczeństwach i wypadkach, które mogą wydarzyć się na terenie elektrowni. Wyziębieni ale zadowoleni i pełni wiedzy wróciliśmy do Nowogardu.

Szymon Grygowski

dolnaodra

Tagi:
avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl