[wywiad] Dj z Nowogardu wypływa na szerokie wody

Landscape to formacja stworzona przez Maćka Grada (Mr Hail), Tomka Kraja (Tom Cold) i Patrycję Kijko. Ta trójka wykonawców mimo młodego wieku może poszczycić się […]

Landscape to formacja stworzona przez Maćka Grada (Mr Hail), Tomka Kraja (Tom Cold) i Patrycję Kijko. Ta trójka wykonawców mimo młodego wieku może poszczycić się kontraktem z największą wytwórnią fonograficzną z polskim kapitałem – My Music (Pod ich opieką znajdują się m.in. RobertM, Kalwi & Remi, Jay Delano i wielu wielu innych). Ich najnowszy kawałek – My Men, można usłyszeć w radiu My Music, a być może już niebawem, dzięki waszym głosom w Radiu Eska czy RMF Maxxx. Oprócz tego, My Men znajdzie się na składance My Music New! Spring 2011.

Red.: Jak to wszystko się zaczęło?

Maciek Grad: Kiedy miałem 3 lata, moja siostra była na etapie Majki Jeżowskiej, a brat gustował raczej w ATB. Na szczęście zagustowałem w muzyce słuchanej przez brata, co dało mi duże rozeznanie w muzyce z tego gatunku. Moja “kariera” zaczęła się w podstawówce, kiedy pojawiły się marzenia by zagrać kiedyś z moimi idolami. Na dzień dzisiejszy zagrałem z większością z nich. Chciałbym zagrać jeszcze z Cez Are Kane i DJ W. Mój tata jest informatykiem, odziedziczyłem po nim łatwość w obsłudze nowego oprogramowania i samego komputera, co bardzo przydaje mi się na każdym kroku produkcji, przez co mogłem „bawić” się w tworzenie muzyki już od najmłodszych lat. W podstawówce grałem na szkolnych dyskotekach, w gimnazjum pojawiły się pierwsze imprezy na estradzie, chwilę przed liceum grałem już w nieistniejącym dziś klubie Galaxy. Razem z kolegą – Dawidem, grywaliśmy w innych miastach, by w końcu wrócić znowu na rezydenture do Nowogardzkiego klubu Elite. Wtedy dużo zmieniło się w naszej karierze. Organizowałem imprezy, na których grali znani dj’e: Kalwi & Remi, Toxic Noiz, Sasha Doubrovsky, Miqro, Maiqel itd. Do dziś mam sety z tych niezapomnianych imprez. Poźniej była jeszcze przygoda z radiem internetowym ICEFM i własny net label Tweems Music Records. Teraz rozpoczynamy epizod z Landscape.

Red.: Co sprawiło, że zacząłeś tworzyć muzykę? Nie jest to przecież zajęcie, którego podejmują się ludzie w Twoim wieku?

M.G.: Myślę, że każdy młody człowiek, który lubi taką muzykę chciałby być dj’em, by jego pomysły muzyczne były puszczane w Esce, być znanym. Myślę, że każdy nastolatek chciałby się tym zajmować, ale nie każdemu jest dane spełnić te marzenia, bo widocznie stworzony jest do czegoś innego. Ja mam nadzieje, że jestem stworzony do pracy w branży muzycznej, że będę pracowal w jakimś radiu albo wytwórni, moze jakaś własna firma… Zobaczymy mam dopiero 20 lat :)

Red.: To wytwórnia znalazła was, czy sami postanowiliście zaryzykować?

M.G.: Grywając ze znanymi dj’ami, często słyszałem, by podsyłać nasze produkcje do wytwórni fonograficznych. Doszedłem do wniosku, że jeżeli mam wydać w Polsce muzykę to tylko z My Music i tak od pewnego czasu podsyłaliśmy swoje dzieła do My Music, a oni nas nakierowywali, mówili co poprawic. Na początku tego roku w końcu nam zaufali i stwierdzili że nasz utwór jest na tyle dobry żeby w niego zainwestować. Muszę tu jednak podkreślić że do tego doszliśmy dopiero po 8 latach produkcji!

Red.: Czy planujesz zająć się tym tak na poważnie? Wiemy przecież, że studiujesz na kierunku nie związanym absolutnie z muzyką.

M.G.: Myślę że podpisanie kontraktu z my music spowodowało że w pewien sposób już zajmujemy sie tym na poważnie. Zresztą po ponad 8 letnim “stażu” w produkcji muzyki, chyba nie można mówic że cały czas traktuję to jako zabawę, od pewnego czasu zarabiam na muzyce i mam nadzieję że to się rozwinie. Studiuję zarządzanie więc to jest mocno powiązane i nie poszedłem tam przypadkowo. Jak wiadomo muzyka to jest biznes, a całe życie nie będę mógł grać jako dj czy komponować muzyki, ale menadżerem wytwórni muzycznej mogę być do emerytury. Życie dj’a jest fajne ale nie na dłuższą metę, przynajmniej nie dla mnie, ja marzę o domu i założeniu rodziny, a nie o co weekendowym graniu po świecie… po świecie, bo to że wydaliśmy kawałek w Polsce, nie oznacza końca naszych starań. Teraz musimy wyrobić sobie markę w Polsce, poźniej będziemy starać się o coś więcej… ;)

Red.: Jak często spotykacie się, żeby popracować nad nowymi kawałkami?

M.G.: Spotykamy się dosyć często, pomimo że ja studiuję, a Tomek i Patrycja są w klasie maturalnej, więc muszą więcej czasu poświęcać na naukę. Nie można ukrywać, że nasze produkcje „wskoczyły” na wyższy poziom dzięki wielogodzinnym ćwiczeniom, choć równie ważna była dla nas ocena znajomych i profesjonalistów, którzy nas wspierali i wytykali nam błędy. Najbardziej jestem wdzięczny dj’owi Miqro, ktory chyba najbardziej konkretnie oceniał nasze produkcje i dawał nam cenne rady z branży muzycznej. Maiqel z kolei, przez wakacje, podczas współpracy przy wspólnym utworze nauczył nas kilku tricków muzycznych, których użyliśmy w My Men. Jak widać, ćwiczymy kiedy tylko nadarzy się okazja.

Red.: Jak rodzą się nowe pomysły? W jakichś szczególnych sytuacjach? Może miejscach?

M.G.: Pomysły rodzą sie np. w sklepie spożywczym, podczas codziennych zakupów, albo w łazience przy porannym myciu zębow, w dość banalnych sytuacjach. Najlepiej jest zaraz po tym można szybko usiaść do sprzetu i przełożyć to na “nuty”.

Red.: Skąd taka nazwa?

M.G.: Nazwę wymyślił Tomek chyba… Od tak bez zastanowienia.

Red.: Jakie plany na najbliższe miesiące?

M.G.: Plany na najbliższe miesiące to na pewno dużo grania, nauka, nowe projekty solowo, nowy utwór z holenderskim wokalistą – PJ TAYLOR, no i oczywiście dalszy rozwój formacji.

Red.: Gdzie będzie można was niebawem usłyszeć?

M.G.: Teraz miałem przerwy w bookingach ze względu na moją miłość i naukę, ale już niedługo… na razie mogę zdradzić tylko że będą to duże imprezy z fajną obsadą na terenie Nowogardu, Stargardu Szczecińskiego, Szczecina, Świnoujścia…

Red.: Dzięki za rozmowę i powodzenia!

Poniżej najnowszy kawałek Landscape – My Men

Zachęcamy was również do głosowania na liście My Music i dołączenia do oficjalnego profilu na facebook’u formacji Landscape gdzie na bieżąco będziecie informowani o nowościach.

.

avatar

Asiek