Festiwalowy rozkład jazdy

lato_z_muzami_2013_920

W dniach 12-14 lipca w Nowogardzie odbędzie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa “Lato z Muzami”. Nagrodę specjalną, Laur Cisowy, otrzyma w tym roku Jerzy Domaradzki, nie zabraknie też licznych koncertów.

W programie filmowym znajdą się nowe i klasyczne pozycje krajowe i zagraniczne, filmy znane i lubiane oraz te kojarzone tylko przez nielicznych widzów. Obok trzydniowego programu głównego “Lato z Muzami” to także filmowe przedbiegi, które będą miały miejsce 11 lipca. Do tego koncerty, warsztaty, kabaret oraz spotkania z interesującymi gośćmi.

Program filmowy podzielono na kilka bloków:

- The Best of… Polska, w trakcie którego zaprezentowane zostaną nowe polskie filmy, a widzowie będą mieli okazje spotkać się z ich twórcami. Do Nowogardu dotrą: Jerzy Domaradzki z filmem “Piąta pora roku”, Leszek Dawid z “Jesteś Bogiem” oraz Wojciech Mecwaldowski z “Dziewczyną z szafy”.

- Polska klasyka jak nowa, dzięki której zostaną pokazane odrestaurowane klasyczne polskie komedie: “Rejs”, “Miś” i “Seksmisja”. Pokazy tych filmów będą miały miejsce w plenerze, codziennie o 23:00.

- Hit… niejedno ma imię! to okazja obejrzenia kilku przebojów ostatnich tygodni. W Nowogardzie będzie można zobaczyć “Człowieka ze stali”, “Wielkiego Gatsby’ego” oraz “Oszukane”. Wraz z tym ostatnim filmem na festiwalu pojawi się odtwórczyni jednej z głównym ról Ewa Skibińska, która po seansie spotka się z widzami.

- Fantastycznie odrażające i śmieszne to zestaw bardzo złych filmów zagraniczne, świadomie kiczowatych i bezwzględnie źle nakręconych. To obrazy pojawiające się na obrzeżach kina, przez większość widzów pomijane. W Nowogardzie będzie je można obejrzeć codziennie 30 minut po północy w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali. Przed pokazami opowie o nich Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny festiwalu Cropp Kultowe.

- “Animowane podróże po oceanie dźwięków” i “Animowany teatr wyobraźni” to dwa zestawy polskich filmów animowanych przygotowanych przez Animation Across Borders, organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Widzom przybliży je Piotr Kardas.

- Filmowe poranki dla dzieci, to prezentacja nowych familijnych filmów. Zobaczyć tutaj będzie można takie obrazy, jak: “Tedi i poszukiwacze Zaginionego Miasta”, “Krudowie”, “Tajemnica Zielonego Królestwa” oraz “Jack pogromca olbrzymów”.

- Czwartkowa sekcja: Nie zapomnisz do końca życia. W tym dniu, uznawanym za “filmowy wstęp” do festiwalu, planowane są pokazy filmów pod wieloma względami ważnych, o światowym rozgłosie, z licznymi nagrodami na swoim koncie. Wśród tytułów: “Sugar Man”, “Polowanie”, “Przelotni kochankowie”, przywieziona na festiwal specjalnie przez Jerzego Domaradzkiego “Historia Liliany” oraz prezentowana przedpremierowo dokumentalna “Sztuka znikania”.

Obok filmów “Lato z Muzami” to także koncerty. Wydarzeniem będzie tutaj występ Łony i Webbera, pochodzącego ze Szczecina duetu, w skład którego wchodzą raper Adam “Łona” Zieliński i producent Andrzej “Webber” Mikosz.  Usłyszeć i zobaczyć będzie można także zespoły: grający muzykę folkową Alepak; Crescendo, w którym nastrojowe głosy wokalistów znakomicie komponują się z instrumentami takimi jak fortepian, skrzypce, akordeon, trąbka i gitara oraz Bossa Na Boca, którego wizytówką są gorące sambowe rytmy i liryczne bossa novy. Na scenie pojawią się także wokaliści Estrady Młodzieży i Dorosłych z NDK.

Podczas „Lata z Muzami” w Nowogardzie tradycyjnie trwać będą także liczne warsztaty w ramach Nowogardzkich Spotkań Artystycznych. Są to zajęcia dla młodzieży, podczas których młodzi artyści doskonalą swoje umiejętności w takich dziedzinach jak malarstwo, teatr, wokal, instrumenty, taniec i sztuka filmowa. Wśród wykładowców tegorocznych warsztatów takie sławy jak: znakomita wokalistka Grażyna Łobaszewska, aktor Arkadiusz Buszko oraz malarz Florian Kohut. Punktem kulminacyjnym Nowogardzkich Spotkań Artystycznych będzie prezentacja projektu powarsztatowego z udziałem wszystkich uczestników Spotkań, a także Grażyny Łobaszewskiej.

plakat_lato_z_muzami

avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl