Relacja z VI Turnieju Piłki Ręcznej Oldbojów

handball-nowogard

W sobotę, 28 września, w nowo wybudowanej hali Gryf Arena w Gryficach klub Handball Nowogard rozpoczął nowy sezon 2013-2014 w rozgrywkach oldbojów. Nasz klub we współpracy ze Starostą Powiatu Gryfickiego, Kazimierzem Saciem, wystąpił tym razem również w roli organizatora turnieju. W naszej historii był to już VI Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej, na który przybyły takie zespoły jak:

kat. Kobiet: AZS KOSZALIN, POGOŃ SZCZECIN, RELAX ŚWIDWIN,

kat. Mężczyzn: TĘCZA KOŚCIAN, MKS WIELUŃ, SPR ZŁOTORYJA, DĄBIE SZCZECIN, GWARDIA KOSZALIN, POGOŃ SZCZECIN oraz dwa zespoły HANDBALL NOWOGARD.

Drużyny męskie podzielone zostały na dwie grupy po cztery zespoły, gdzie grano systemem „każdy z każdym”.
HANDBALL I NOWOGARD w pierwszym meczu spotkał się z MKS WIELUŃ. Mecz od początku był bardzo zacięty i nie można było wskazać faworyta tego spotkania. Na szczęście dobra postawa w obronie i konsekwencja do pewnej piłki w ataku dało naszej drużynie przewagę i mecz zakończył się zwycięstwem 12:8.

Po zakończeniu tego spotkania na boisku pojawił się drugi zespół HANDBALL NOWOGARD w pojedynku z bardzo mocną GWARDIĄ KOSZALIN. Całe spotkanie przebiegało pod dyktando Koszalinian, lecz w końcówce nasza drużyna włączyła drugi bieg i zaczęła odrabiać straty, zbliżając się na 1 bramkę. Niestety zabrakło szczęścia i czasu i ostatecznie Nowogard uległ Koszalinowi 11:9.

W drugim spotkaniu pierwszy zespół Nowogardu zmierzył się z DĄBIEM SZCZECIN, w którym występują zawodnicy z przeszłością w zespołach Ekstraklasy. Spotkanie od początku przebiegało pod nasze dyktando. W bramce dobrze zaczął Piotr Wojciechowski, a w ataku nie do zatrzymania był Jarek Galus. Przewaga rosła z każdą kolejną akcją. Konsekwencja i opanowanie dały nam kolejne zwycięstwo 14:7.

Do kolejnego meczu w grupie drugiej wyszły zespoły SPR ZŁOTORYJA i HANDBALL II NOWOGARD. Nasza drużyna po pierwszej porażce mocno się zmobilizowała i zagrała bardzo odważnie i to dało efekty. Najbardziej skuteczny w tym spotkaniu był Andrzej Pająk, który aż czterokrotnie pokonał bramkarza gości. Cały mecz należał do naszego zespołu i po pięknej walce pokonał on SPR 9:4, co dało mu możliwość gry o 5 miejsce.

W ostatnim spotkaniu w grupie HANDBALL I NOWOGARD zmierzył się z TĘCZA KOŚCIAN. Dla naszego zespołu był to mecz o I miejsce w grupie i awans do finału. Każdy z zawodników pokazał, że potrafi grać w piłkę i że w tym spotkaniu liczy się tylko zwycięstwo. Po raz kolejny niezwykłą walecznością wykazał się nasz bramkarz, który mimo poważnej kontuzji kolana bronił bardzo trudne piłki, co umożliwiło nam granie z kontry i powiększanie przewagi. W tym spotkaniu skutecznością wykazał się Piotr Machut, rzucając 5 bramek. Ostatecznie Nowogard wygrał 11:7 i oczekiwał na rywali z drugiej grupy.

O wejście do finału w grupie drugiej walczyły POGOŃ SZCZECIN i GWARDIA KOSZALIN. Mecz toczył się bramka za bramkę i w ostatnich sekundach po zaciętej walce Koszalin pokonał Pogoń 8:7.

Do meczu o zwycięstwo w całym VI OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU przystąpiły zatem GWARDIA KOSZALIN i HANDBALL NOWOGARD I. Obie drużyny wielokrotnie spotykały się już w finałach i za każdym razem trudno było przewidzieć zwycięzcę pojedynku. Już po pierwszym gwizdku sędziego było widać, że to jest mecz finałowy i każdy chce stanąć na najwyższym stopniu podium. Mobilizacja w drużynach była na 100%. Wiedzieliśmy, że nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek straty piłek, bo zostaną one bezlitośnie wykorzystane przez przeciwnika. Każda akcja musiała być tworzona na pewny rzut i to się opłaciło. Po pierwszej połowie Nowogard prowadził 9:2, a to za sprawą „Maziego” w bramce i Zygmunta Zamary, który na skrzydle czynił cuda. W całym spotkaniu „Zyga” rzucił 6 bramek, a Handball utrzymał przewagę do końca meczu i ostatecznie wygrał Finał 14:8.

Drużyny kobiet rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. W pierwszym meczu AZS Koszalin, po nieudanych pierwszych minutach i 2 bramkach straty do zespołu RELAX Świdwin zdołał doprowadzić do wyrównania, kilkoma pięknymi kontrami zyskał przewagę, zwyciężając ostatecznie 16:11. W drugim meczu RELAX Świdwin zmierzył się z drużyną POGONI Szczecin. Spotkanie przez większość czasu było bardzo wyrównane, jednak w końcówce nieco lepsza okazała się drużyna ze Szczecina, wygrywając rywalizację 9:6. Trzeci mecz kobiet był jednocześnie meczem finałowym, bowiem obie drużyny miały na swym koncie po jednym zwycięstwie. Niestety spotkanie to nie dostarczyło zbyt wiele emocji, było bardzo jednostronne i odbywało się pod dyktando AZS Koszalin, który wykorzystywał każdy błąd rywalek ze Szczecina, pokonując je w efekcie 21:10.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
W kategorii kobiet:
I MIEJSCE AZS KOSZALIN
II MIEJSCE POGOŃ SZCZECIN
III MIEJSCE RELAX ŚWIDWIN

W kategorii mężczyzn:
I MIEJSCE HANDBALL I NOWOGARD
II MIEJSCE GWARDIA KOSZALIN
III MIEJSCE POGOŃ SZCZECIN
IV MIEJSCE MKS WIELUŃ
V MIEJSCE TĘCZA KOŚCIAN
VI MIEJSCE HANDBALL II NOWOGARD
VII MIEJSCE DĄBIE SZCZECIN
VIII MIEJSCE SPR ZŁOTORYJA

WYRÓŻNIENIA INDYWIDUALNE:
NAJLEPSZA ZAWODNICZKA TURNIEJU: MAŁGORZATA MATUSIAK Pogoń Szczecin
NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU: RADOSŁAW APANOWICZ Gwardia Koszalin
KRÓLOWA STRZELCÓW TURNIEJU: ANNA TAŁAJ AZS KOSZALIN
KRÓL STRZELCÓW TURNIEJU: JAROSŁAW GALUS Handball Nowogard
NAJLEPSZA BRAMKARKA TURNIEJU: SYLWIA ZDUNEK Relax Świdwin
NAJLEPSZY BRAMKARZ TURNIEJU: ZBIGNIEW KOWALCZYK Pogoń Szczecin

Skład Handball Nowogard:
Roman Pikulski, Piotr Wojciechowski, Maciek Błażewicz, Michał Błażewicz, Paweł Krawczyk, Jarek Galus, Szymon Koc, Artur Włodarczyk, Tomek Płachecki, Przemek Siuda, Zygmunt Zamara, Dominik Gołąb, Marcin Gołąb, Mieczysław Machocki, Wiesław Piotrowicz, Norbert Dworak, Daniel Spór, Andrzej Pająk, Piotr Żytko, Piotr Machut.

avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl