VII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Oldbojów

Handball Nowogard

W minioną sobotę (10.01) w hali widowiskowo-sportowej w Dziwnowie odbył się VII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Oldbojów, którego organizatorem był zespół Handball Nowogard. Do tegorocznego styczniowego turnieju zgłosiło się aż 13 drużyn z całej Polski. Dla organizatorów to pierwsze tak duże przedsięwzięcie, z uwagi na liczną grupę uczestników, których liczba przekroczyła 170.

Turniejowe zmagania odbyły się w kategoriach kobiet i mężczyzn, natomiast wszystkie zgłoszone zespoły podzielono na dwie grupy, w których zespoły grały każdy z każdym, następnie odbyły się mecze finałowe. W grupie pierwszej, w kategorii kobiet wystąpiły drużyny: Skra Warszawa, AZS Koszalin oraz Zagłębie Lubin, w drugiej grupie do rywalizacji stanęły zespoły: Zgoda Ruda Śląska, Relaks Świdwin i Pogoń Szczecin. Zawodniczki ze stolicy okazały się bezkonkurencyjne i pewnie pokonały Zagłębie Lubin (13:10) oraz zawodniczki z Koszalina (13:9). O drugie miejsce w grupie walczyły drużyny z Lubina i Koszalina, jednak w tym meczu o tylko dwie bramki okazały się lepsze zawodniczki z AZS Koszalin wygrywając ostatecznie (9:7). W drugiej grupie, po dwóch wygranych spotkaniach do finału awansowała Pogoń Szczecin pokonując Relaks Świdwin oraz Zgodę Ruda Śląska. W spotkaniu o drugie miejsce zawodniczki ze Śląska wygrały z drużyną ze Świdwina (11:8) i weszły do małego finału, czyli walki o najniższy stopień podium.

W kategorii mężczyzn w grupie pierwszej wystąpiły zespoły: Masters Warszawa, MKS Wieluń, Górnik Złotoryja oraz Handball Nowogard – gospodarz turnieju. W pierwszym meczu Handball Nowogard pewnie pokonał Górnika Złotoryja (14:6) i apetyty na kolejne zwycięstwa zaczęły rosnąć. Do drugiego spotkania, które okazało się być bardzo zacięte do ostatnich sekund, Nowogard walczył z zawodnikami ze stolicy. Mecz ten od początku nie szedł po myśli gospodarzy, ponieważ znacznie zaczęła szwankować skuteczność. Niewykorzystane trzy rzuty karne mogły dużo namieszać, a dokładając do tego kolejnych pięć zmarnowanych stuprocentowych sytuacji mogło spowodować totalną porażkę nowogardzian. Jednak gospodarze pokazali walkę i chęć zwycięstwa pokonując Warszawę tylko jedną bramką (8:7). Na ostatnie spotkanie Handballu w grupie czekał MKS Wieluń, który miał już na swoim koncie jeden remis z Górnikiem Złotoryja (8:8) i jedną wygraną z Warszawą (8:6), czyli był to mecz o pierwsze miejsce w grupie. Nowogard poszedł za ciosem i mocną obroną oraz konsekwencją w ataku pokonał zespół z Wielunia (13:9).

W drugiej grupie męskiej zawodnicy Gwardii Koszalin pokonali w pierwszym spotkaniu Zagłębie Lubin (14:5) i wydawało się, że Gwardia pewnie przejdzie do finału. Jednak zawodnicy Szczypiorna Kalisz postawili swoim przeciwnikom bardzo wysoko poprzeczkę. Mecz przebiegał bramka za bramkę, a walka toczyła się o każdą piłkę. Ostatecznie drużyny sprawiedliwie podzieliły się punktami, ponieważ wynik końcowy spotkania to (12:12). Zespół Koszalina, w tym momencie musiał czekać na rozstrzygnięcie ostatniego spotkania w grupie pomiędzy Zagłębiem Lubin a Szczypiornem Kalisz. Tutaj górą okazali się być zawodnicy z Kalisza (10:7), jednak, aby zagrać w finale, zabrakło im ilości rzuconych bramek.

W kategorii kobiet w meczu o V miejsce Relaks Świdwin przegrał z Zagłębiem Lubin (3:9). W małym finale spotkały się drużyny AZS Koszalin – Zgoda Ruda Śląska, mecz zakończył się wygraną zawodniczek z zachodniopomorskiego (9:2). Do meczu finałowego przystąpiły drużyny Pogoni Szczecin oraz Skry Warszawa. Nie brakowało walki, emocji i pięknych akcji. Każdy zespół chciał stanąć na najwyższym stopniu podium, jednak po zaciętej walce ze zwycięstwa cieszyły się zawodniczki Skry Warszawa pokonując Pogoń Szczecin (10:7).

W grupie męskiej w meczu o V miejsce spotkali się szczypiorniści Zagłębia Lubin z zawodnikami Masters Warszawa i w tym spotkaniu skuteczniejszy był zespół z Warszawy wygrywając (11:7). W walce o III miejsce doszło do spotkania pomiędzy MKS Wieluń a Szczypiorem Kalisz. Drużyna z Wielunia w ostatniej sekundzie po obronie rzutu karnego przez swojego bramkarz mogła się cieszyć z wygranej (6:5) i stanąć na najniższym stopniu podium. W spotkaniu finałowym spotkały się dobrze sobie znane drużyny z Handball Nowogard i Gwardia Koszalin. Mecze tych drużyn zawsze dostarczają wielu emocji i pięknych, widowiskowych akcji. I było tak tym razem, zawodnicy obu drużyn nie zawiedli widowni. Walka i zacięcie, parady bramkarzy oraz mocna obrona pokazały, że są to dwie mocne drużyny, reprezentujące wysoki poziom umiejętności. Świadczy o tym wynik końcowy finałowego spotkania (5:3) dla Handball Nowogard. Dla gospodarzy VII Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Oldbojów 7 okazała się być szczęśliwą, gdyż zawodnicy cieszyli się z wygranej po raz trzeci z rzędu w organizowanym przez siebie turnieju.

Klasyfikacja końcowa w kategorii mężczyzn:

 1. Handball Nowogard
 2. Gwardia Koszalin
 3. MKS Wieluń
 4. Szczypiorno Kalisz
 5. Masters Warszawa
 6. Zagłębie Lubin
 7. Górnik Złotoryja
 8. Klasyfikacja końcowa w kategorii kobiet:
 9. Skra Warszawa
 10. Pogoń Szczecin
 11. AZS Koszalin
 12. Zgoda Ruda Śląska
 13. Zagłębie Lubin
 14. Relax Świdwin

Wyróżnienia indywidualne:

 • Najlepsza zawodniczka – Julia Acmizow (Skra Warszawa)
 • Najlepszy zawodnik – Sebastian Leśniak (MKS Wieluń)
 • Królowa strzelców – Sabina Pyka (Zgoda Ruda Śląka)
 • Król strzelców – Grzegorz Gowin (Zagłębie Lubin)
 • Najlepsza Bramkarka – Iwona Marcisz (AZS Koszalin)
 • Najlepszy Bramkarz – Paweł Zieniowicz (Gwardia Koszalin)

Skład Handball Nowogard: Tomasz Szadkowski, Maciej Błażewicz, Tomasz Iwan, Paweł Krawczyk, Michał Błażewicz, Piotr Wojciechowski, Szymon Koc, Mieczysław Machocki, Zygmunt Zamara, Jarosław Galus, Piotr Żytko, Daniel Spór, Andrzej Pająk, Roman Pikulski, Artur Włodarczyk, Bartosz Zdanowicz, Wiesław Piotrowicz, Piotr Machut.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie naszych zaprzyjaźnionych firm oraz sympatyków naszego klubu. Serdeczne podziękowania dla pana Grzegorza Jóźwiaka – Burmistrza Dziwnowa za pomoc w organizacji turnieju oraz naszych przyjaciół drużyny, którzy grają z nami od lat.

Piotr Machut

avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl