Kamieniczki zamiast wydmuszki

plac wolności kamienice

Plac Wolności nie spełnia standardów miejsc charakterystycznych dla centrum i wymaga modernizacji. Jednak koncepcja przebudowy przedstawiona przez Roberta Czaplę jest zbyt droga, nie przyniesie pożądanych efektów i można ją nazwać “wydmuszką” bez realnej wartości. Rozwój Placu Wolności mogłaby np. zapewnić odbudowa przedwojennych kamienic.  

Burmistrz Czapla propozycją modernizacji Placu Wolności kusi mieszkańców od początku kadencji. Jest to jednak oferta bardzo droga. Wydawanie 2,5 mln zł. na budowanie kolejnych fontann, ławeczek i sadzenie drzewek w gminie, w której duża liczba mieszkańców nie ma dostępu do wodociągu, czy kanalizacji, lub gdzie np. kilkaset osób oczekuje na mieszkania komunalne byłoby czystym marnotrawstwem.

Projekt Czapli – “wydmuszka”

Przedstawiona przez Czaplę koncepcja zagospodarowanie Placu Wolności jest projektem, którego wykonanie przywrócić estetykę centralnemu placowi miasta. Nie proponuje ona jednak nic oprócz budowy alejek, fontann i nowych nasadzeń. Przez to sprowadza Plac Wolności do miejsca poświęconego głównie rekreacji. Miejsc poświęconych wypoczynkowi w okolicach śródmieścia mamy obecnie bardzo dużo. Funkcję tę doskonale spełniają tereny nad jeziorem. Ich przesyt w postaci przebudowy Placu Wolności nie zapewni odpowiedniego i zrównoważonego rozwoju miastu.

Projekt R. Czapli całkowicie nie uwzględnia funkcji usługowej czy handlowej, które powinno oferować centrum miasta. Droga propozycja burmistrza w ogóle nie odnosi się także do funkcji mieszkalnej, co jest jego wielką wadą.

Centrum wynosi się z centrum  

Plac Wolności to centralne miejsce w Nowogardzie. Miejsce to powinno tętnić życiem, być węzłem świadczącym mieszkańcom połączenie usług, handlu i wypoczynku. Od kilku lat w Nowogardzie usługi handlowe i usługowe przenoszą się ze śródmieścia do w rejon ul. 700-lecia i Boh. Warszawy. Kosztem rozwoju terenów w centrum zyskują te położone w innych częściach miasta. Mądra i atrakcyjna koncepcja modernizacji Placu Wolności mogłaby ożywić to miejsce i nadać mu właściwy charakter.

Zamiast alejek kamienice

Znacznie lepszym pomysłem przebudowy Placu Wolności byłby projekt zakładający budowę budynków, które swoim wyglądem mogłyby nawiązywać do przedwojennych kamieniczek, jakie znajdowały się w tym miejscu w Nowogardzie. Pasaż nowych budynków  mógłby powstać np. wzdłuż ul. Warszawskiej. Na niższych piętrach kamienic mogłyby się znajdować powierzchnie dla sklepów, czy kawiarenek. W górnych kondygnacjach mogłyby powstać np. tanie mieszkania na wynajem, których przecież brakuje w naszym mieście. Wykonanie takiej koncepcji w sposób przemyślany i estetyczny mogłoby przynieść tylko same korzyści.

Jak to zrobić?

To pomysł odważny, ale jeśli już modernizować to tak, by zostawić po naszym pokoleniu trwały ślad na historii Nowogardu. Inwestycję mogłaby realizować gmina, lub wydzielić odpowiedniej wielkości działkę i sprzedać prywatnemu dweloperowi. Myślę, że budową pasażu byłby zainteresowane również miejscowe firmy budowlane. Posiadanie przez nie atrakcyjnych powierzchni w ścisłym centrum byłoby dochodowym i pewnym biznesem. Gmina na realizację tego przedsięwzięcia mogłaby pozyskać dofinansowanie z środki europejskich. Podobną koncepcję zrealizowano w Kamieniu Pomorskim pod nazwą Kwartał Dominikański. Natomiast w Stargardzie na podobnej zasadzie zrewitalizowano zabudowę ul. Piłsudskiego. Można się przejechać i sprawdzić jak dwa miejsca tętnią życiem.

Jedno jest pewne. Plac Wolności wymaga modernizacji. Jednak wersja przedstawiona przez R. Czaplę do realizacji po prostu się nie nadaje. Jest droga, bezużyteczna i nie powinna zostać zaakceptowana przez radnych. Może kiedyś, po zmianie na stanowisku burmistrza Nowogard doczeka się prawdziwego centrum.

radny Marcin Nieradka

Foto: Gdyby burmistrz Nowogardu miał wizję rozwoju miasta i był “dobrym gospodarzem” projekt Placu Wolności mógłby być zbliżony do tej koncepcji. 

 

avatar

Nadesłane do Redakcji

Autorem jest osoba podpisana pod artykułem. Jeżeli chciałbyś aby Twój artykuł znalazł się na portalu po prostu wyślij go na nasz redakcyjny adres redakcja@wnowogardzie.pl