Modernizacja oświetlenia drogowego w Nowogardzie…

8 kwietnia 2021 r., burmistrz Nowogardu, Robert Czapla podpisał umowę na dofinansowanie wymiany oświetlenia w ramach ogólnopolskiego programu „Sowa”.

Inwestycja jest efektem starań burmistrza w zakresie pozyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie w wysokości 1 547 tys. zł. Za taką kwotę będzie można wymienić 680 lamp w całym mieście, wraz z szafkami oświetleniowymi i głównymi przewodami.

Aktualnie miasto jest oświetlone starymi lampami, montowanymi w latach 70-80. Nocą w wielu miejscach jest ciemno, a w dzień lampy świecą. Serwisanci, aby wykryć usterki, muszą włączać oświetlenie w całym mieście, żeby znaleźć i usunąć awarie.
W 2019 r. przeprowadzony został audyt energetyczny, który pokazał, że większość lamp jest do wymiany, część z nich już się nie nadaje do dalszej eksploatacji, a część musi zostać naprawiona. Dzięki audytowi udało się zidentyfikować te miejsca, które są punktami newralgicznymi i muszą być wymienione jako pierwsze. Są to ulice: Generała Bema, Norwida, Staszica, Wybickiego, Armii Krajowej, Roosevelta, Wybickiego, Rataja, Grota Roweckiego, Głowackiego, Racławicka, Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Zamkowa, Kowalska, Warszawska, 5 Marca, Plac Ofiar Katynia, Stolarska, Blacharska, Plac Szarych Szeregów, Szkolna, Promenada, Teren nad Jeziorem Nowogardzkim, Wojska Polskiego, Smużyny, Plac Wolności, Lutyków, Osiedlowa, Zielona, Pileckiego,, Waryńskiego, Fabryczna, 3 maja, Rampa przy PKP, Warszawska, 700 lecia, Bohaterów Warszawy, Radosława, Jana Pawła II, Krótka, Łąkowa, Racibora, Poniatowskiego, Cmentarna, Ogrodowa.

Schowek01

Nowy system oświetlenia będzie proekologiczny. Dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w czasie wzmożonego ruchu i mniejsze w czasie ruchu minimalnego. Będą oszczędności prądu i na opłatach za jego zużycie.

Źródło

 

avatar

RJZ

Redaktor