Bezrobocie spada! Tylko dlaczego?

“Na terenie gminy Nowogard w latach 2011 – 2014, czyli za kadencji obecnego burmistrza Nowogardu, liczba osób bezrobotnych sukcesywnie spada [..]” – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Nowogardzie. Przedstawiona została również tabelka z systematycznie spadającym bezrobociem oraz kilka istotnych cyfr.

wykre_bezrobocie

źródło: UM Nowogard

Liczba osób bezrobotnych spadła o 40%, na początku kadencji burmistrza Czapli było ich 2235 a obecnie jest 1353, czyli 882 osoby znalazły prace. Wymienione zostały czynniki, które miały wpływ na taki sukces.

Pierwszy z nich to oczywiście Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, pracę dostało 150 osób tylko zapomniano napisać, że z gminy Nowogard zatrudnionych jest ok. 65% z nich. Następnie firma Irontech zatrudniła ok. 30 osób. Obydwa podmioty zwolnione z podatków odprowadzanych do gminy.

Duża liczba pojawia się w zakładanych nowych podmiotach gospodarczych, dokładnie 751 nowych firm powstało w niespełna 4 ostatnie lata. Większość z nich to podmioty jednoosobowe, które w dużej części zakładane są przez osoby na etacie. Czyli nikła niwelacja bezrobocia. Wspomniano o firmie Usługowo Handlowej Magdalena Konieczny, która prowadzi ośrodek wczasowy “Familijni” w Dziwnówku i zatrudnia w większości osoby z Nowogardu. Przykład ciekawy, choć Nowogard dla tych osób to raczej tylko sypialnia.

Następne punkty to raczej pisanie palcem po wodzie, ponieważ powstanie podstrefy ekonomicznej miejsc pracy jeszcze długo nie przyniesie a rozbudowa firmy zajmującej się norkami to zysk niewielkiej ilości miejsc pracy stałej. Ciekawym punktem jest rozpoczęcie w najbliższym czasie przez duńską firmę produkcji mebli. Zapowiedziane zostało 300 etatów a ile osób z naszej gminy znajdzie zatrudnienie, trudno określić.

Ostatni punkt jest moim zdaniem najbardziej trafny “Szukanie pracy przez samych mieszkańców poza miejscem swego zamieszkania (w Goleniowie, Szczecinie, wyjazd zagraniczny w celu zarobkowym czy szukanie pracy w innych regionach Polski)“. Jeżeli to jest zasługa burmistrza Czapli oraz urzędników to tylko pozazdrościć długofalowej strategii. Idąc takim tropem to Nowogard powinien stać się sypialnią województwa Zachodniopomorskiego lub kurortem wczasowym dla osób pracujących za granicą. Najważniejsze, żeby mieć pracę poza Nowogardem, wyrejestrować się z PUPu. Bezrobocie maleje!

W ten prosty sposób można złożyć w całość dlaczego Nowogard staje się coraz ładniejszy.

avatar

Radosław Zagórski

Założyciel portalu wNowogardzie.pl. Miłośnik fotografii, nowych technologii oraz wielbiciel Ziemi Nowogardzkiej.