Informacja odnośnie obraźliwych wpisów na stronach internetowych

Zbliżające się wybory samorządowe wywołują u niektórych ludzi niespodziewaną aktywność. Niestety jednak zbyt często aktywność ta ma charakter negatywny. Przejawia się ona, zwłaszcza na forach […]

Zbliżające się wybory samorządowe wywołują u niektórych ludzi niespodziewaną aktywność. Niestety jednak zbyt często aktywność ta ma charakter negatywny. Przejawia się ona, zwłaszcza na forach internetowych w charakterze pomówień, kłamstw, oszczerstw i naruszania dobrego imienia innych osób.

Od wielu lat w Polsce mamy wolność słowa, jednak niektóre osoby zapominają, co tak naprawdę ta wolność oznacza. Nie można korzystając ze swojego prawa, naruszać prawa innych osób. Racjonalna krytyka czyjegoś postępowania musi być przede wszystkim zgodna z prawdą i nie może naruszać czyichś dóbr osobistych. Należy pamiętać, że internet nie jest anonimowy.

Kilka takich negatywnych wpisów na stronie wNowogardzie.pl dotyczyło Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli. Artykuł ten nie jest dobrym miejscem, w którym można byłoby prezentować cytaty z tych wpisów, jednak o ich charakterze mówi fakt, iż w odpowiedzi na wniosek poszkodowanego prokurator wszczął w tych sprawach postępowania. Znane są już personalia osoby publikującej swoje wypowiedzi pod nickiem: „Rozumny”. Wkrótce będziemy znali imię i nazwisko niejakiego „jasia w”, natomiast przeciwko kolejnej firmującej się nickiem „mieszkaniec” zostało wysłane zawiadomienie do prokuratora. Czas pokaże czy osobom tym zostanie postawiony akt oskarżenia. Bez względu na wynik tych postępowań Robert Czapla na razie nie będzie dochodził swoich praw z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych, jeśli jednak podobne ataki nie ustaną, z pewnością z takiej możliwości skorzysta.

Chciałbym wszystkim życzyć trochę więcej spokoju i rozsądku. Mam nadzieję, że przykład tych osób ostudzi trochę głowy i takie niecenzuralne „wpisy” będą się pojawiały znacznie rzadziej, a kampania wyborcza będzie prowadzona w sposób kulturalny i merytoryczny. Wyborów nie wygrywa się kłamstwami i oszczerstwami.

Z poważaniem

Z-ca Burmistrza Krzysztof Kolibski

źródło: strona UM Nowogard

foto: Rafał Urtnowski (archiwum)

avatar

Redakcja