Jak niewielkim kosztem odnowić sypialnię

house-753271_640

Sypialnie, to pokój, w którym spędzamy większość doby. Musi więc nie tylko sprzyjać wypoczynkowi, ale także gwarantować relaks i chwilę wytchnienia po ciężkim dniu pracy.

Architekci wnętrz twierdzą, że sypialnia najlepiej odzwierciedla gust gospodarzy. Często jest to ich enklawa, w której mogą znaleźć chwilę samotności lub zapomnienia od codziennych problemów. Niestety, w małych polskich mieszkaniach, często ten pokój musi spełniać jednocześnie kilka funkcji. Jest więc miejscem snu, ale także garderobą, a czasami również domowym gabinetem.

Zmieniamy sypialnię

Gdy sypialnia zamiast relaksu zaczyna irytować czas pomyśleć nad jakimiś zmianami. Nie zawsze konieczny jest generalny remont i wymiana mebli, czasem już kilka kosmetycznych zmian sprawia, że pomieszczenie zyskuje nowy wygląd.

Najtaniej i najszybciej zmiany można rozpocząć od zwykłego przemeblowania. Czasem przestawienie już kilku mebli całkowicie zmienia wygląd i układ wnętrza. Przemeblowanie najlepiej jest robić z centymetrem w dłoni, dzięki temu uniknie się niepotrzebnego przestawiania sprzętów, w miejsca, w które się nie mieszczą lub zupełnie nie pasują. Dobrze jest wcześniej rozrysować plan pokoju i na przygotowaną siatkę nanieść w skali nowy projekt. Bardzo pomocne są tu także programy do projektowania wnętrz – można skorzystać z wielu bezpłatnych narzędzie dostępnych w Internecie. Dzięki nim będzie można zobaczyć, jak pokój będzie wyglądał po zmianie ustawień mebli.

Gdy przemeblowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub gdy z różnych względów jest niemożliwe do przeprowadzenia (na przykład pokój jest zbyt mały) wówczas można pobawić się dodatkami.

Dodatki dobre na wszystko

To właśnie dodatki decydują o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia i nadają mu niepowtarzalny klimat i charakter. Sypialnia jest wyjątkowo wdzięcznym pokojem do zabaw z różnymi detalami. Często już tylko zmiana kapy na łóżku potrafi całkowicie odmienić wygląd pokoju. Jeśli wraz z nakryciem zmienimy także firanki lub zasłony wnętrze może wręcz przejść metamorfozę. Warto także zmienić poduszki, wystarczy uszyć nowe ozdobne poszewki lub postawić na nową kolorystykę, a nawet nową fakturę materiału.

Ostatecznego sznytu wnętrzu nada oświetlenie. Odpowiednio ustawione lampy pomogą wyeksponować  dekoracyjne elementy. Światłem można także wykreować nastrój. Nie trzeba od razu kupować nowych lamp. Często już sama zmiana abażurów lub oprawek nadaje im całkowicie nowy wygląd. Gdy fundusze są naprawdę mocno okrojone wystarczy pomalować oprawy na inny kolor.

Ściany pod lupą

Jeśli możemy pozwolić sobie na nieco większe wydatki, warto zmienić kolor ścian. To właśnie kolory decydują o tym, jak odbierane jest wnętrze. Jasne, ciepłe barwy optycznie je powiększają, natomiast ciemne sprawiają, że wydaje się mniejsze. Można bawić się zarówno kolorami, jak i użytymi na ścianach fakturami. Ostatnio coraz modniejsze jest używanie tapet albo naklejek ściennych. Tapeta do sypialni często jest używana tylko na jednej ścianie lub nawet na jej fragmencie. Dzięki temu można sobie pozwolić na intensywne kolory i duże wzory.

avatar

Redakcja