Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

laurel-851030_640

Niezakłócony sen jest niezbędny do regeneracji sił każdego człowieka, a dzieci potrzebują tego w szczególności. Każdego dnia przecież bardzo intensywnie poznają świat, uczą się dźwięków, kształtów i żywo reagują na wszystkie nowe bodźce. Sprawdź, na co musisz zwracać uwagę, aby zapewnić swojemu maluchowi spokojny odpoczynek i regenerację energii na cały następny dzień pełen wrażeń.

Zadbaj o wyciszenie o stałej porze dnia

Gdy przychodzi pora na położenie dziecka do łóżka, postaraj się go nie pobudzać. Zadbaj o jego maksymalne wyciszenie, nie prowadź zabaw, rozmów i unikaj krzyku. Spraw, aby dziecko się odprężyło. Ważne, aby przyzwyczaiło się do snu mniej więcej o tej samej godzinie, co bardzo ułatwi mu zasypianie. Warto pomyśleć o stworzeniu Waszego stałego, wieczornego rytuału, który spotęguje w smyku poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności, a z czasem wyrobi pewne przyzwyczajenie. Na rytuał powinny się składać czynności takie jak kąpiel, ubranie dziecka w piżamkę, nakarmienie go oraz dokładne umycie ząbków.

Odpowiednio ułóż malucha w łóżeczku

Kładąc malca, sprawdź czy stópkami dotyka końca łóżeczka. Unikniesz w ten sposób jego mimowolnemu przesuwaniu się w dół. Jeśli łóżeczko ma drewniane pręty – odstępy między nimi muszą wynosić nie więcej niż 7 cm! Dziecko nie może mieć możliwości wciśnięcia między nie główki, bo zrobi sobie krzywdę. Pamiętaj, aby kłaść malucha na pleckach – pozycja na wznak nie powoduje ryzyka zachłyśnięcia. Dobrze jest sprawdzić, czy dziecko jest odpowiednio przykryte. Jeśli rozkopuje kołderkę, warto pomyśleć o specjalnym śpiworku. Ważne jednak, aby zapewniał on maluszkowi swobodę ruchów i był wykonany z wysokiej jakości materiałów (źrodło: http://babyandtravel.pl/). Śpiworek zapobiegnie zmarznięciu dziecka i zrzucaniu z siebie kocyka, a dodatkowo uniemożliwi mu wydostanie się z łóżeczka.

Zatroszcz się o świeże powietrze w dziecięcym pokoju 

W pomieszczeniu, w którym Twoja pociecha słodko odpoczywa nie powinno być za ciepło. Temperatura powinna wynosić mniej więcej 18 stopni Celsjusza. Nie ustawiaj też łóżka blisko kaloryfera. Przed pójściem dziecka spać, starannie przewietrz jego pokój, przygaś światło oraz zasłoń wszystkie okna. Zabierz z łóżeczka i jego okolic wszystkie zabawki, które mogą rozpraszać lub przeszkadzać dziecku. Wybierzcie tylko jedną ulubioną przytulankę lub pieluszkę.

avatar

Redakcja